Dowiedz się kiedy, gdzie i jak oddać swój głos w wyborach 8 listopada

Posted on 09/21/22 by Monika Wnuk

PolishVEHeaderImage.jpg

Wybory powszechne w Illinois 8 listopada obejmują walkę o urząd w Senacie, Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Zgromadzeniu Ogólnym Stanu Illinois, na stanowisko gubernatora, wice gubernatora, prokuratora generalnego, sekretarza stanu oraz w innych urzędach stanowych i miejskich. Prawybory w stanie Illinois odbyły się 28 czerwca.

Istotne informacje:

 • Karty wyborcze do głosowania korespondencyjnego: Illinois jest stanem, w którym obowiązuje zasada „no-excuse vote-by-mail”, co pozwala wszystkim zarejestrowanym wyborcom na bezpieczne oddanie głosu z domu. 
 • Wczesne głosowanie osobiste: Swój głos możesz oddać wcześnie i osobiście w terminie od 29 września do 7 listopada.
 • Głosowanie osobiste w Dniu Wyborów: Wybory powszechne, tj. święto stanowe w Illinois, przypadają na 8 listopada. Lokale wyborcze są otwarte od godz. 6:00 do 20:00.

Co nowego w tym roku?

Stan zatwierdził mapy podziału na okręgi wyborcze dla mandatów w Kongresie Stanów Zjednoczonych i organach legislacji stanowej, które mogą wpłynąć na zmianę kandydatów uwzględnionych na Twojej karcie wyborczej.

Jakie kategorie urzędów znajdują się na kartach wyborczych?

 • Senat Stanów Zjednoczonych: urzędujący senator Tammy Duckworth (D), Kathy Salvi (R) 
 • Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych: Wszystkie 17 mandatów; Illinois straciło mandat w Izbie, o czym zadecydował spadek liczby ludności zgodnie ze spisem powszechnym w 2020 roku.
 • Gubernator: J.B. Pritzker (D), Darren Bailey (R)
 • Senat Stanu Illinois: Wszystkie 59 mandatów
 • Izba Reprezentantów Stanu Illinois: Wszystkie 118 mandatów

Jak się zarejestrować, aby oddać głos?

 • Online: Skorzystaj ze stanowego portalu rejestracji wyborców, aby się zarejestrować, sprawdzić swój status rejestracji lub zaktualizować istniejący wniosek. Aby dokonać rejestracji, będziesz potrzebować numer i datę wydania stanowego prawa jazdy lub stanowego dowodu tożsamości, a także cztery ostatnie cyfry numeru ubezpieczenia społecznego. Możesz również zarejestrować się podczas składania wniosku lub odnawiania prawa jazdy lub stanowego dowodu tożsamości online lub podczas rejestracji licencji łowieckiej lub wędkarskiej na stronie internetowej Departmentu Zasobów Naturalnych Stanu Illinois. Termin rejestracji online upływa 23 października.
 • Drogą pocztową:  Formularz rejestracji wyborcy można pobrać ze strony internetowej Komisji Wyborczej Stanu Illinois. Wydrukuj go, wypełnij i wyślij do lokalnego organu wyborczego w Twojej jurysdykcji, który możesz znaleźć za pomocą wyszukiwarki na stronie internetowej Komisji Wyborczej. Termin rejestracji online w wyborach powszechnych upływa 11 października. Upewnij się, że wysłany pocztą formularz rejestracyjny został nadany przed upływem tego terminu.
 • Osobiście: Wnioski są dostępne w niektórych szkołach publicznych i bibliotekach, wojskowych biurach rekrutacyjnych, lokalnych organach wyborczych i urzędach hrabstw w niektórych jurysdykcjach. Skontaktuj się z lokalnym organem wyborczym, aby dowiedzieć się, gdzie można otrzymać wniosek o rejestrację wyborców w Twojej jurysdykcji. Osobista rejestracja wyborców jest możliwa do Dnia Wyborów włącznie w ramach stanowego procesu rejestracji w okresie karencji, w którym wyborcy mogą zarejestrować się i oddać głos w lokalach wyborczych. Adresy można znaleźć na stronie internetowej wyborów w Illinois.

Jak mogę otrzymać kartę wyborczą do głosowania korespondencyjnego? Czy obowiązują jakieś ważne terminy w tej kwestii?

 • Online: Skorzystaj z narzędzia online Komisji Wyborczej Stanu Illinois, aby złożyć wniosek o kartę wyborczą do głosowania korespondencyjnego. Wnioski o karty wyborcze do głosowania korespondencyjnego można składać od 10 sierpnia w przypadku wyborów powszechnych.
 • Drogą pocztową i osobiście: Pobierz wniosek ze strony internetowej Komisji Wyborczej Stanu Illinois, wypełnij go i wyślij pocztą lub dostarcz osobiście do organu wyborczego w Twojej jurysdykcji. Termin składania wniosków o kartę wyborczą do głosowania korespondencyjnego upływa 3 listopada w przypadku wyborów powszechnych.

Wypełnione karty wyborcze do głosowania korespondencyjnego muszą być opatrzone datą stempla pocztowego do Dnia Wyborów i dostarczone nie później niż dwa tygodnie po Dniu Wyborów, czyli 22 listopada.

Możesz również wrzucić wypełnioną kartę wyborczą do zabezpieczonej urny lub zanieść ją do ośrodka wyborczego w swojej lokalnej jurysdykcji. Możesz także dostarczyć swoją kartę wyborczą do głosowania korespondencyjnego do swojego lokalu wyborczego w Dniu Wyborów.

Skontaktuj się z lokalnym organem wyborczym, aby dowiedzieć się, gdzie możesz oddać swoją kartę wyborczą w Dniu Wyborów.

This story is provided by AARP Illinois. Visit the AARP Illinois page for more news, events, and programs affecting retirement, health care, and more.

More from AARP in Springfield

Upcoming AARP Events

View All AARP Events »


Find information about getting a COVID-19 vaccine in your state. CDC information is available at cdc.gov/coronavirus; additional AARP information and resources are at aarp.org/coronavirus. En español, visite aarp.org/elcoronavirus.

AARP Member Card

Join or Renew Today

JOIN FOR JUST $16 A YEAR

 • Immediate access to your member benefits
 • Discounts on travel and everyday savings
 • Subscription to the award-winning AARP The Magazine
 • An ally on the issues that matter most to you in Springfield
 • Free membership for your spouse or partner
JOIN NOW